Kontrola pracowników na L4
PORADY I KONSULTACJE
INFOLINIA 24/7

531 26 26 26

Kontrola pracowników na L4 - infografika
Kontrola pracowników na L4 przez detektywa- infografika
Kontrola pracowników na L4 i inne najczęściej wybierane usługi
Kontrola pracowników na L4 przez detektywa i inne najczęściej wybierane usługi

Pracownik, który idzie na zwolnienie lekarskie, zobowiązuje się przestrzegać przepisów, które zapisane są w polskim prawie pracy. Jednak doświadczenie pokazuje , że nie zawsze tak się dzieje.  Czasem pracownicy, którzy przechodzą na tak zwane L4, traktują czas, w którym powinni odpoczywać i wracać do zdrowia, jako specyficzną formę urlopu. Ma to zazwyczaj miejsce w sytuacjach, kiedy pracodawca odmówił im dania urlopu w wybranym terminie. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie lekarskie jest dokumentem urzędowym, a pracownik, który narusza kodeks pracy, naraża się na różnego rodzaju konsekwencje. Jedną z form sprawdzenia, czy pracownik jest lojalny wobec pracodawcy oraz obowiązujących przepisów, jest wynajęcie prywatnego detektywa, który skontroluje co robi on w czasie trwania L4.

Kontrola pracowników przeprowadzana przez ZUS

Czasem zdarza się sytuacja, w której pracownik ma problemy ze zdrowiem i nie jest w stanie pracować. Wtedy idzie na zwolnienie lekarskie, co gwarantują mu polskie przepisy, które zapisane są w prawie pracy. Niekiedy jednak zdarza się, że pracownik w ten sposób próbuje oszukać swojego szefa i czas, który przeznaczony jest rekonwalescencje, przeznacza na przyjemności oraz zupełnie inne aktywności.

Jak doniósł Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w samym 2019 roku, przeprowadzono ponad 574 tysięcy kontroli osób, które przebywały na zwolnieniach lekarskich. W ten sposób zaoszczędzono ponad 200 milionów złotych. Okazało się bowiem, że „chorzy”, którzy byli na L4, w tym czasie byli już zdrowi, pracowali lub… przebywali na wakacjach! Niektórzy również w tym czasie oddawali się innej, dorywczej pracy.

Kontrolerzy z ZUSu mogą nie tylko sprawdzić zgodność wystawienia zwolnienia z odpowiednią dokumentacją medyczną. Mogą oni również sprawdzić, czy dama osoba przebywa w domu i czy zwolnienie wykorzystuje zgodnie z jego przeznaczeniem. Może również okazać się, że chory pracownik wykonuje w tym czasie zadania, które skutecznie uniemożliwiają mu powrót do zdrowia (na przykład przeprowadza remont mieszkania).

Najbardziej narażeni na kontrolę ZUSu są ci pracownicy, którzy w przeszłości utracili prawo do zwolnienia – przez jego niewłaściwe zachowanie. Podejrzenia mogą wzbudzić również częste, ale krótkie zwolnienia, które wystawiane są przez różnych lekarzy, a także krótki czas ubezpieczenia. Pod lupą zakładu znajdą się również osoby, które nie chcą stawiać się na badania kontrolne, które wyznacza ZUS oraz te, które korzystają z okresów zasiłkowych. Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik w czasie trwania L4 podejmuje inną pracę zarobkową, również może spodziewać się kontroli ZUS.

Kontrola pracowników na L4 detektyw

Polskie prawo jasno reguluje kto, kiedy i w jaki sposób może kontrolować pracownika, który przebywa na L4. Mówi o tym ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracodawca może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z prośbą o kontrolę. Może to również zrobić sam, ale tylko wtedy, gdy zatrudnia co najmniej dwudziestu pracowników. W tym celu deleguje specjalnego pracownika, który posiada specjalne uprawienia. Dzięki temu wszystko odbywa się legalnie oraz zgodnie z prawem. Bywają jednak sytuacje w których delegowani pracownicy nie mają czasu ani możliwości, aby to robić. Dlatego też coraz częściej firmy zwracają się o pomoc do prywatnych detektywów.

Najczęściej detektywi stosują metodę obserwacji. Dzięki temu są w stanie zdobyć wideo oraz zdjęcia. Takie dowody mogą być dla pracodawcy potwierdzeniem lub zaprzeczeniem swoich podejrzeń o nieuczciwości pracownika. Może jednak zdarzyć się, że obserwacja jest niemożliwa, a pracownik wciąż przebywa w domu. W tym celu można przeprowadzić z nim bezpośrednią rozmowę – oczywiście w taki sposób, by „chory” nie zorientował się, że stoi przed nim prywatny detektyw.

Detektyw Wrocław – Zadzwoń już teraz : 531 26 26 26

Pracownicy na zwolnieniu lekarskim

Warto zdawać sobie sprawę, że nakrycie pracownika na oszustwie związanym z wzięciem L4, jest dość trudne. Osoby, które decydują się na tego typu zachowanie, doskonale wiedzą, że powinni mieć się na baczności. Dlatego też, aby osiągnąć swój cel, należy znaleźć dobrego, sprawdzonego i doświadczonego detektywa, który pomoże pracodawcy rozwiać jego wątpliwości lub je potwierdzić. Dzięki temu firma będzie mogła rozwiązać stosunek pracy z nielojalnym pracownikiem. Będzie mogła również podjąć wszelkie inne niezbędne czynności. Będzie ona mogła również zgłosić takiego pracownika do ZUSu, przez to ten może stracić prawo do świadczeń chorobowych. 

Co ciekawe, nawet Sąd Najwyższy uznał, że nadużycie zwolnienia lekarskiego poprzez wykonywanie czynności, które prowadzą do przedłużenia nieobecności w pracy, godzi w dobro pracodawcy. Jest to również sprzeczne z prawem pracy – w tym z lojalnością wobec pracodawcy. 

Dzięki wynajęciu prywatnego detektywa w sytuacji, kiedy chcemy sprawdzić pracowników, którzy przebywają na L4, możemy osiągnąć bardzo wiele. Przede wszystkim dowiemy się, czy nasi pracownicy są wobec nas lojalni i czy możemy im zaufać. Jeżeli jednak okaże się, że niestety nie, będziemy mieli solidne podstawy, aby podjąć wobec nich odpowiednie kroki – w tym nawet zwolnić ich dyscyplinarnie. Dzięki temu pozbędziemy się z firmy osób, które jej szkodzą i przez których możemy odnotować stratę. 

4.9/5 - (23 ocen)
INFOLINIA 24/7
PORADY I KONSULTACJE

Skontaktuj się z nami