Pozyskiwanie informacji
PORADY I KONSULTACJE
INFOLINIA 24/7

531 26 26 26

Pozyskiwanie informacji - infografika
Pozyskiwanie informacji detektyw - infografika
Pozyskiwanie informacji i inne najczęściej wybierane usługi
Pozyskiwanie informacji detektyw i inne najczęściej wybierane usługi

Nie jest tajemnicą, że podstawą pracy detektywa, jest pozyskiwanie różnego rodzaju informacji. Znakomita większość ma znaczenie tylko dla naszych klientów, ale zdarzają się również takie dane, które mogą przysłużyć się procesowi sądowemu. Bez względu na to, jakie przeznaczenie będą miały zebrane informacje, podstawową czynnością, którą wykonuje detektyw, jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu. Istnieje nawet specjalny podział, według którego można skategoryzować ten rodzaj pracy. Jego podstawową rolą jest nie tylko usystematyzowanie metod danej pracy. Ma on również odzwierciedlenie w przypadku zgodności z obowiązującym, polskim prawem. Jak więc detektyw pozyskuje informacje i jakie są rodzaje wywiadów? O tym opowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie.

Pozyskiwanie informacji detektyw

Wielu osobom wydaje się, że pozyskiwanie informacji przez prywatnych detektywów jest spektakularne oraz bardzo widowiskowe. Na to postrzeganie ma wpływ szeroko pojęta popkultura, która pozwoliła sobie stworzyć taki obraz naszej pracy. W rzeczywistości jest to jednak bardzo żmudny i czasochłonny proces, podczas którego detektywi muszą wykazać się cierpliwością oraz umiejętnościami. Zapulsuje tu również doświadczenie, które pozwoli osiągnąć lepsze efekty samego wywiadu.

Informacje pozyskuje się poprzez wywiady. Jak wspominaliśmy, dzielą się one trzy kategorie. Wyróżnić więc można wywiad: biały, szary oraz czarny. Różnią się one od siebie nie tylko metodami, których używają detektywi w celu pozyskania danych, ale również zgodnością z polskim prawem. Najpopularniejszym i najbardziej znanym sposobem, jest przeprowadzenie wywiadu białego. 

Pozyskiwanie informacji – wywiad biały 

Biały wywiad to w pełni legalna metoda wywiadu. Jest ona zgodna ze wszelkimi przepisami prawa, które obowiązują w Polsce. Polega na zdobywaniu informacji ze źródeł jawnych oraz ogólnodostępnych. Detektyw – w zgodzie z ustawą o jego pracy, może korzystać z różnego rodzaju rejestrów. Może również skontaktować się z odpowiednią instytucją. Prekursorem białego wywiadu są amerykańskie służby, które jako pierwsze zaczęły praktykować ten rodzaj pozyskiwania informacji. 

Biały wywiad to pojęcie, które obowiązuje tylko w naszym kraju. W świecie metoda ta znana jest jako OSINT (Open Source INTelligence), co można przetłumaczyć jako wywiad ze źródeł otwartych. Informacje, które pozyskuje się poprzez ten sposób są wiarygodne oraz często wykorzystywane w sądach. Detektywi najczęściej w tym celu korzystają z mediów, internetu, różnego rodzaju rejestrów o charakterze państwowym, a także źródeł informacji publicznej. Informacje, które zbiera się poprzez biały wywiad, zawsze pochodzą ze źródeł jawnych. 

Pozyskiwanie informacji – wywiad szary

Nieco bardziej skomplikowaną metodą przeprowadzania wywiadu, jest wywiad szary. W tym celu łączy się techniki, które wskazywaliśmy powyżej (wywiad biały) z kolejnymi, bardziej zaawansowanymi metodami pracy. Przydają się one do bardziej skomplikowanych spraw, których rozwiązanie wymaga od detektywa większej ilości zaangażowania oraz pracy. W tym celu detektywi zlecają analizę kryminalną. Mogą oni poprosić ekspertów, aby Ci raz jeszcze przebadali ślady DNA oraz odciski palców. Warto przy tym zaznaczyć, że są to dość drogie metody, po które sięga się stosunkowo rzadko.

W ramach wywiadu szarego, korzysta się również z pomocy osób trzecich. Przeprowadza się w tym celu wywiady środowiskowe oraz szuka nowych świadków. Często to właśnie w ramach wywiadu szarego prowadzi się również obserwację konkretnych osób oraz miejsc, a czasem zdarza się, że detektyw musi wnikać w określone środowisko. 

I to właśnie z tą ostatnią metodą pracy łączy się największe ryzyko. O ile w przypadku obserwacji, detektywi mają do tego uprawienia oraz posiadają wiedzę jak robić to zgodnie z prawem, tak często zdarza się, że w przypadku wchodzenia w inne środowisko mogą naruszyć prawo. Próba zdobycia zaufania określonej grupy lub osoby może doprowadzić do przyjęcia fałszywej tożsamości. Jest więc to bardzo wymagające, ponieważ detektyw przeprowadzając wywiad szary, działa na granicy prawa. 

Detektyw Wrocław – Zadzwoń już teraz : 531 26 26 26

Pozyskiwanie informacji – wywiad czarny

Wywiad czarny jest z kolei metodą, która jest niezgodna z polskim prawem. Aby wykonać swoją pracę i zdobyć niezbędne dla siebie informacje, detektyw posuwa się do działań, które znacznie wykraczają poza jego kompetencje. Osoba, która to robi, często nie będzie mogła przedstawić zebranych w sądzie, ponieważ zostaną one zebrane w sposób nielegalny. Czasem jednak zdarza się, że pomagają one w podjęciu jakiejś decyzji lub dają klientowi większy ogląd na daną sprawę. Wywiad czarny to m.in zakładanie podsłuchów, kradzieże tożsamości, łamanie haseł, prowokacje oraz naciski. Są to metody, którymi w Polsce dysponują tylko służby. Jeżeli jednak detektywi widzą, że mogą one im coś przynieść, często ryzykują i posuwają się do złamania prawa.

Jak więc widać, detektyw w swojej pracy używa różnych metod. Często dość skrajnych. Dzięki nim jest w stanie pozyskiwać informacje, które pomogą wykonać powierzone przez klientów zadania. Kwestię legalności samych dowodów, w ostateczności zawsze rozstrzyga sąd. Warto jednak pamiętać, że detektyw, który łamie prawo w ramach wykonywania swojej pracy, naraża się nie tylko na utratę licencji, ale również na odpowiedzialność karną.

4.9/5 - (23 ocen)
INFOLINIA 24/7
PORADY I KONSULTACJE

Skontaktuj się z nami